5 tipov na pohodovú dovolenku na Slovensku

Leto sa už prehuplo do druhej polovice a vy ešte stále netušíte, kde budete dovolenkovať? Čo tak oddychovať na Slovensku? Vybrali sme pre vás 5 miest, ktoré vás očaria svojimi starobylými pamiatkami, kúzelnou prírodou, alebo zabavia skvelými (vodnými) atrakciami. 

Zdroj: Flickr/Robert.BlueSkyPieniny

1. Pieniny 

Kúsok od hraníc s Poľskom sa nachádza jeden z najčarovnejších kútov Slovenska. Je vzácny vďaka rastlinám a živočíchom, no jeho najväčšou „atrakciou“ je plavba na pltiach po kúzelnej rieke Dunajec. 

Návštevníci sa môžu priamo z vodnej hladiny kochať parkom a jeho pozoruhodnosťami. Napríklad najvyšším vrchom Tri koruny, ktorý leží na poľskej strane. Pieniny lákajú aj na turistiku, prejsť sa možno komplexom vápencových skál s mnohými jaskyňami, ktorý sa volá Haligovské skaly. 

Keďže sú trochu odľahlejším miestom, použite na cestu navigáciu. Nemusíte ju kvôli tomu kupovať, postačí vám telefón, držiak na mobil do auta a pripojenie na internet. 

Zdroj: Flickr/young shanahan – Liptovská Mara 

2. Liptovská Mara 

Priehrada, ktorá vznikla zatopením niekoľkých obcí kvôli výrobe elektrickej energie a na ochranu pred povodňami, je dnes veľmi obľúbeným letoviskom Slovákov. Priamo pri vode vyrástol kemping, kde sa dá ubytovať v chatkách a stanoch. 

Takisto je ideálnym miestom na kúpanie a rajom vodných športov. Vyskúšať tu môžete všetko od vodných bicyklov až po skútre a výlet loďou po rozľahlej priehrade. 

Zábava ale nekončí ani za jej hranicami. Liptov, jeden z našich turisticky najrozvinutejších regiónov, má v ponuke atrakcie od výmyslu sveta pre všetky vekové kategórie. Medzi obľúbené patria aquaparky, múzeá, ale aj široké možnosti na turistiku. 

Zdroj: Flickr/Arian Zwegers – Bojnice

3. Bojnice 

Turistické je aj mesto Bojnice s najstaršou zoologickou záhradou a naším najkrajším zámkom, ktorý vyniká v rozľahlom parku. Celoročne sa tu konajú mnohé aktivity a podujatia. Pravidelne tu napríklad vystupujú skupiny historických šermiarov a sokoliari. 

Populárna je aj jedna z novších atrakcií, vyhliadková veža Čajka v oblakoch. Kľukatá konštrukcia s výškou 30 metrov pripomína horskú dráhu. Láka fantastickým výhľadom na Bojnice a okolie, ale aj toboganom, ktorým končí. 

Oblasť, kde Bojnice ležia, praje aj turistom. Oplatí sa napríklad prechádzka náučným chodníkom k vrchu Hradište. Na svoje si vďaka viacerým cyklotrasám prídu aj cyklisti. Takisto sa tu dá oddychovať pri vode, v kúpeľoch i na kúpalisku.

Zdroj: Flickr/gcnmrk5ii – Levoča 

4. Levoča 

Banská Štiavnica aj Levoča sa pravidelne objavujú medzi našimi najkrajšími mestami. No zatiaľ čo prvé menované už praská vo švíkoch, to druhé sa z toľkej pozornosti neteší. Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo sa do mesta na východe Slovenska vybrať. 

Tým hlavným je isto jeho architektúra a umenie, ktoré bývalé kráľovské mesto dostali až do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Svedčí mu množstvo gotických pamiatok, medzi ktorými vyniká neskorogotická Bazilika sv. Jakuba. Chrám zo 14. storočia zdobí krásny drevený oltár rezbára Majstra Pavla z Levoče. 

Levoča nesklame ani milovníkov prírody. Blízko je Slovenský raj a jeho najkrajšia vyhliadka a obľúbené miesto horolezcov, Tomášovský výhľad. 

Zdroj: Flickr/MauriceŠtúrovo 

5. Štúrovo

Najjužnejšie mesto Slovenska ponúka príjemný mix histórie a relaxu pri vode. Jeho najnavštevovanejším miestom je termálne kúpalisko Vadaš, ktoré pre bohatú ponuku atrakcií ako bazény, tobogány, wakeboarding či zipline obľubujú malí i veľkí. 

To, že Štúrovo je mesto ideálne na letnú dovolenku, dokazuje kultúrny program na pešej zóne pod holým nebom a aktivity ako plavba loďou. Tá je vyhľadávaná najmä pre pohľady z paluby na nádhernú Ostrihomskú baziliku. 

V prípade, že si ju návštevníci chcú prehliadnuť zblízka, a navštíviť aj ostatné pamiatky maďarského Ostrihomu, stačí prejsť cez most. 

Leave a Reply