Ako na bolesť chrbta

Ak by sa mali v tejto chvíli prihlásiť všetci ľudia, ktorí dbajú na zdravý životný štýl, dostatočne dlho spia, každý deň primerane športujú, ich strava je ako zo zdravej kuchárskej knihy (ktorá u vás chytá prach na poličke), chodia na preventívne prehliadky, nepoznajú stres… Zastavme sa, pretože asi tu niekde si musíme priznať, že by sme okolo seba nevideli veľa zdvihnutých rúk.

A keďže nám na to, aby sme so svojim zdravím niečo urobili, často nestačia odporúčania odborníkov a na prevenciu jednoducho nemáme čas, začneme si zvyčajne svoje telo všímať až v okamihu, keď nás niečo zabolí.

Súčasné štatistiky hovoria, že problémy s chrbticou – a nezáleží na tom, v ktorej oblasti – má dnes každý druhý Slovák. Môže za to jednostranné zaťažovanie krčnej chrbtice pri pohľade na rôzne monitory a displeje, sedavé zamestnania, nedostatok pohybu… A v mnohých prípadoch nám takto telo dáva najavo, že prežívame priveľa stresu.

Bolesť chrbta a jej príčiny

Môžeme ich rozdeliť na akútne, ktoré sa zjavia náhle a sprevádza ich ostrá neznesiteľná bolesť a na chronické, ktoré trvajú dlhodobo a súvisia s nezdravým životným štýlom.

Príčinou teda môže byť úraz, preťaženie, napríklad pri dvíhaní ťažkých predmetov, alebo pád. Potrápia nás aj bolesti svalov, natiahnutie, alebo naopak, skrátené chrbtové svaly.

Príčinou teda môže byť úraz, vyskočenie platničky pri priveľkej námahe, napríklad pri dvíhaní ťažkých predmetov, alebo pád. Potrápia nás aj zápaly svalov alebo nervov, natiahnutie, alebo naopak, skrátené chrbtové svaly. Na druhej strane u chronických problémov to môže byť dlhodobé nesprávne držanie tela, ochabnuté svaly chrbta a brucha, ktoré spôsobujú, že chrbtica nesie príliš veľkú záťaž. Nesmieme zabudnúť ani na sedavé zamestnanie a nadváhu.

Ako poraziť bolesť chrbta

Seklo vás, nemôžete otočiť krk, každý večer sa do postele viac-menej doplazíte, alebo iba občas pocítite ostrú bodavú bolesť – všetky tieto problémy potrebujú rýchle riešenie, ale rovnako dôležitá je aj ich prevencia. Zabite dve muchy jednou ranou, v oboch prípadoch sú vám totiž pomôžu rovnaké aktivity. Všetka starostlivosť, ktorú svojmu telu venujete, sa vám vráti.

  1. Návšteva lekára – dlhodobá bolesť znamená vážnejší problém. Nenechajte sa však zlákať iba na tabletky, injekcie či infúzie, ktoré ju trochu utlmia. Omnoho dôležitejšia je v tomto prípade rehabilitácia zahŕňajúca cvičenie, vodoliečbu i masáže. Lekár vám pomôže odhaliť, či je problém v kostiach, kĺboch, alebo má nervový pôvod.

  2. Masáže – žiaľ, v tomto prípade nestačí pohladenie od partnera alebo iniciatívna kamarátka, ktorá sa naučila zopár skvelých trikov z internetu. Ak zvolíte masáž na ceste za bezbolestným životom, musíte sa zveriť odborníkovi, ktorý pod prstami dokáže precítiť každý sval. Masáže sú vhodné najmä ako prevencia a bez dohľadu lekára sa neodporúčajú počas akútnej bolesti chrbta.

  3. Cvičenie SM-systém – dokonale sa túto metódu naučíte až pod dohľadom odborníka, pretože súbor na prvý pohľad jednoduchých cvikov je účinný iba keď zapájate správne svalové skupiny. S je skratkou pre stabilizáciu a M pre mobilitu. Ide o kondičné cvičenia, ktoré spevňujú oblasť trupu a znižujú záťaž na chrbticu. Odporúča sa cvičiť 10 minút po športe a 10-15 minút denne ako prevencia bolesti chrbtice. Jeho výhodou je aj to, že ho môžu cvičiť i tehotné ženy alebo ľudia s akútnymi bolesťami chrbtice – v tomto prípade však maximálne 5 minút a ideálne viackrát denne.

  4. Lymfodrenáž – tento druh masáže prispieva k regenerácii organizmu tým, že pomáha odtoku lymfy z tkaniva a zlepšuje prekrvenie, čo prináša viac kyslíka a výživných látok. Prirodzený tok lymfy je rýchlejší pokiaľ má človek dostatok pohybu, no ak máte sedavé zamestnanie, spomaľuje sa a v tele ostávajú škodlivé látky. Bonusom lymfodrenáže je dokonalá relaxácia, ktorá zatočí aj so stresom.

  5. Správny postoj – áno, všetko je v hlave, ale v tomto prípade máme na mysli správne sedenie, státie, dvíhanie vecí zo zeme či kľačanie. Neustále sa snažte dýchať zhlboka až do brucha a predstavujte si, že ste marioneta, ktorú neviditeľná niť ťahá z hlavy smerom hore. Plecia dozadu a dole, stiahnuť brucho – presne tie rady, ktoré omieľali telocvikári na základnej škole, vám môžu pomôcť žiť bezbolestne. Nikto nie je stopercentní, nie sme predsa stroje. Jednoducho napravte chybné držanie tela vždy, keď si na to spomeniete.

  6. Strečing – každý večer pred spaním sa ponaťahujte ako mačka alebo sa pustite do cvičenia jogy, či do strečingovej zostavy. Čokoľvek si vyberiete, začnite sa hýbať ešte dnes.

Leave a Reply