Ako ochrániť dieťa v aute?

V súčasnosti mnohé rodiny vlastnia dve autá, v dôsledku čoho je dnes maximálne prehustená premávka. Ráno, po ceste do práce, okolo vás prefrčí auto za autom. Vraciate sa večer domov a oproti vám sa rúti dlhokánsky ohnivý pás svetiel. Bez auta si dnes už len málokto vie predstaviť život a ak máte malé deti, tak už vôbec nie.

Rodičia chcú pre deti vytvárať zaujímavý program. Vždy, keď je na to čas, mnohí balia deti, štartujú motory a utekajú na výlet. Auto je dôležité aj v bežnom živote. Odvoz do škôlky, školy, na krúžok či z krúžku. V aute jednoducho strávime veľa času nielen my, dospelí, ale aj naše deti. Autosedačky sú pomocníci, vďaka ktorým bude auto pre vašich drobcov o čosi bezpečnejším miestom.

Dieťa v aute!

Asi sa s takýmito nálepkami na autách stretávate často. Rodičia sa aj takto snažia ochrániť svoje dieťa, no to je príliš málo. Deti sú najzraniteľnejšími pasažiermi, preto by ste mali kupovať naozaj kvalitné autosedačky. Šetriť môžete na oblečení či hračkách. Pri výbere autosedačiek sa riadime v prvom rade výškou a váhou dieťaťa. Na trhu je hneď niekoľko značiek a modelov s rôznorodou výškou a hĺbkou, ktoré môžu byť užšie či širšie. Preto je ideálne, ak autosedačky pre deti kupujete priamo s nimi.

Dieťa si do autosedačky posadíte a priamo na mieste si overíte, či je to naozaj to, čo hľadáte a potrebujete. V súčasnosti patria medzi najbezpečnejšie autosedačky tie, ktoré sú v aute upevnené s pomocou isofixu. Vďaka tomuto princípu upínania je autosedačka pevne pripojená ku karosérii auta. V autách sa na krajoch sedadiel nachádzajú zabudované kotevné body, do ktorých sa autosedačka veľmi jednoducho napojí. Doplňujúcou možnosťou je Top Tether. Ide o systém isofixu, ktorý rozširuje základne ukotvenie na krajoch sedadiel o ešte jedno ukotvenie v hornej časti sedadla.

Tip: Uprednostnite obchod, kde si budete môcť autosedačku aj vyskúšať vložiť do auta. Nemenej dôležité je, aby sedela aj doňho. Detský obchodík Babyraptor má parkovacie miesto priamo pred predajňou, čiže si autosedačku v pokoji vyskúšate a odborný personál vám rád poradí a odporučí tú ideálnu autosedačku pre vás!

Autosedačky by mali byť vybavené päťbodovým bezpečnostným pásom, ktorý pre deti nie je vždy príjemný. Nebojte sa, každé dieťa si zvykne. Dôležité je, aby ste deti pripútali hneď od prvého dňa a napriek silnému plaču nepovolili. Do týždňa si ani nevšimne, že je pripútané a vy si ho bezpečne budete môcť previezť z bodu A do bodu B.

Perfektným vynálezom sú otočné autosedačky, ktoré je možné otáčať o 360˚. Okrem toho, že je to neuveriteľná pomoc pri posádzaní dieťaťa do sedačky, dáva tiež možnosť voziť dieťa v protismere. Dieťa by ste takto mali voziť aspoň do jeho 15 mesiacov.

Podsedák či autosedačka?

Pre deti, ktoré sú už väčšie volia rodičia často podsedáky. Tie však žiadnym spôsobom nechránia vaše dieťa proti nárazom zboku a neposkytujú mu žiadnu ochranu hlavy. V prípade podsedákov nemáte istotu ani v tom, že sú bezpečnostné pásy vhodne nastavené a upevnené. Preto aj keď už nemáte malé bábätko zvážte, či nie je lepšie aj v prípade väčšieho dieťaťa uprednostniť kvalitné autosedačky pred podsedákmi.

Leave a Reply