Ako poznáte, že potrebujete nový plynový kotol?

Ak má váš plynový kotol viac ako 15 rokov, je možné, že budete čoskoro nútení vymeniť ho za novší. Ročné prehliadky a pravidelné čistenie živnotnosť kotla predlžujú. Od čoho vlastne závisí dĺžka života plynového kotla?

Na prvom mieste sú kvalitné materiály (zvlášť horák a elektronika, ktoré sa kazia častejšie), to ako kotol vlastne prevádzkujete (intenzita používania), správna inštalácia a správne používanie… Na funkčnosť má vplyv veľa faktorov. Tu si povieme hlavné znaky, ktoré vám hovoria, že plynový kotol pomaly odchádza.

1. Ak nesedí spotreba. Časom sa môže zmeniť efektivita kotla (dajte si pozor, aby za to nemohol termostat). Ak je podľa vašich výpočtov a starých záznamov spotreba plynu o desiatky percent vyššia, je čas na novší kotol, ktorý bude zrejme modernejší, odladenejší a nenáročnejší.

2. Často sa na kotli niečo kazí. Výmena súčiastok nie je lacná. Samozrejme, ak odíde nejaká drobnosť a je dostupný náhradný diel, kotol ešte nemeníme. Sú však poruchy, ktoré indidkujú, že živnosť kotla je na konci, napríklad problémy s teplotou, prerušovanie činnosti, strata tlaku vykurovacej vody, početnejšie výmeny elektronických súčiastok.

3. Kotol sa správa nezvyčajne. Hučanie, vrčanie, buchotanie, náhodne zapínanie a vypínaie – často upozorňujú na opotrebované súčiastky. Určite je dobré zavolať firmu na inšpekciu kotla. Ak sa plynový kotol rozbieha pomaly, môže byť jednoducho starý – nový kotol kúri okamžite, čo je aj hlavná výhoda plynového kúrenia.

4. Vizuálne nezrovnalosti. Plameň musí byť modrý, ak je žltý, niečo sa deje. Ak vám vlhne kotolňa, kotol hrzdavie a podobne, ide o príznaky pomalého odchodu funkčnosti kotla. Ak vás v kotolni bolí hlava, môže sa uvolňovať oxid uhoľnatý, ktorý nie je cítiť (zemný plyn je cítiť, pretože sa do neho pridáva páchnuca prímes) a ročne sa ním otrávi veľké množstvo ľudí. Kotol musí vždy dokonale spaľovať, inak nie je bezpečné ho vôbec prevádzkovať.

5. Stavebné úpravy v domácnosti. Ak prestavujete alebo pristavujete kotolňu, poprípade celé bloky v budove, je dobré premyslieť si, či pri tejto príležitosti nezriadite rovno nové kúrenie – ide o investíciu na minimálne dvadsať rokov. Ak nehnuteľnosť predávate, modernizácia kotolne zvýši cenu, ktorú môžete vypýtať a novému majiteľovi ušetrí starosti.

Obrázok: freepik.com

Leave a Reply