Ako sa starať o zdravie po 40-tke

Štyridsiate narodeniny sú míľnikom v živote, po ktorom sa zvyšuje riziko rôznych ochorení. Nemusí pritom ísť o vážne diagnózy, iba nás viac pobolieva chrbát a kĺby, naše telo nám pripadá opotrebované a nemáme tak veľa energie. Štyridsiatka je ten správny čas na inventúru svojho životného štýlu. Zhlboka sa nadýchnite – ideme na to!

Ak sa necítite vo vlastnom tele pohodlne a zdravo, pravdepodobne mu nevenujete dostatok pozornosti. Neviete, kde začať? Máme pre vás niekoľko tipov.

Spoznajte svoje čísla

Nastal správny čas na skontrolovanie krvného tlaku, cholesterolu, cukru v krvi a telesnej hmotnosti. Žiadne z týchto čísel by nemalo byť vysoké. Spoznajte svoje čísla a na ich základe môžete urobiť potrebné zmeny. Okrem tradičných rád – pite veľa vody, cvičte a jedzte zdravo – by ste mali hľadať aj menej drastické zmeny.

Pozrime sa spoločne na nasledujúci príklad. Možno ste si doteraz mysleli, že káva zvyšuje krvný tlak. Ale kde by ste potom vzali energiu na zvládanie miliónov povinností každý deň? Máme pre vás skvelú správu – po štyridsiatke sa nemusíte vzdať všetkého, čo milujete, ale musíte viac dbať na kvalitu. Napríklad čerstvo upražená káva z Kostariky zrýchľuje metabolizmus a tým znižuje množstvo cholesterolu i cukru v krvi. S cholesterolom zatočí aj káva Columbia, vďaka čomu budete mať čistejšie cievy.

A takto to funguje aj v ďalších oblastiach. Nemusíte sa vzdať mäsa, ale znížte jeho porciu na tanieri. Pochutnajte si na sladkostiach, ale upečte si ich doma, z poctivých surovín. Cvičte pravidelne, ale nevyberajte si beh, ktorý nenávidíte. Radšej sa dohodnite s priateľmi na spoločnom basketbale.

Prevencia je dôležitejšia, ako kedykoľvek predtým

Po štyridsiatke sa venujte najmä trom oblastiam. Prvou je váš zrak, ktorý by ste mali pravidelne kontrolovať a prípadne korigovať okuliarmi alebo šošovkami. Zdravé oči podporuje aj zelenina a ovocie – najmä tie, ktoré majú červenú farbu.

Sedíte za počítačom celý deň a vaša krčná chrbtica je bolestivá? Prestaňte si hovoriť, že bolesť chrbta je normálna a trpí ňou každý vo vašom okolí. Tým správnym liekom je rehabilitácia. Na rozdiel od športu je pomalšia a ušitá na mieru vašim potrebám. Skúsený fyzioterapeut dokáže rozpoznať problémy skôr, ako bude nutná operácia a dá vám aj zopár dobrých tipov, ako bolestiam predchádzať. A nezáleží na tom, v ktorej časti tela sa objavujú.

Dôkladne sa pozrite aj na históriu vašej rodiny. Aké ochorenia sa v nej vyskytujú? Podľa toho si môžete naplánovať preventívne prehliadky u špecializovaných lekárov a prispôsobiť životný štýl. Ak nemáte o chorobách v rodine dostatok informácií, dbajte aspoň na odbúranie stresu – ten je totiž najväčším nepriateľom nášho zdravia.

Kilá navyše

Priberanie je médiami vykresľované ako estetický problém, v skutočnosti však ide o zdravotné riziko. Niekoľko kíl navyše pri zachovaní dobrej kondície nikomu neuškodí, ak sa však ručička na váhe pomaličky šplhá čoraz vyššie, je čas zastaviť ju. Zistíte to podľa toho, že ste unavenejší ako kedysi, aj pri menšej námahe sa zadýchate a v horšom prípade sa pridáva aj búšenie srdca a nadmerné potenie. Tieto príznaky sami o sebe nesvedčia o obezite, ale ak sa u vás predtým nevyskytovali, nemali by ste ich ignorovať.

V prvom rade budete potrebovať veľa vlákniny – ovocia, zeleniny a strukovín. Metabolizmus zrýchli bohaté množstvo vody a aj pomocníci ako káva alebo zelený čaj. Viac ako inokedy je dôležité, aby ste si dopriali dostatok spánku, na ktorý však potrebujete úplnú tmu. Takže poobedňajšie zdriemnutie alebo ranné vyspávanie vám nepomôže. Po štyridsiatke nastávajú dôležité zmeny v produkcii hormónov. Rešpektovanie pravidelného biorytmu vám pomôže ich zvládnuť.

Leave a Reply