Akú mačku do rodiny?

Vlastniť mačku neznamená mať iba milého a krásneho spoločníka nablízku, môže nám aj pomôcť sa niečo naučiť, konkrétne deti môže také mačiatko motivovať k láske k prírode a prebudiť formu empatie, pretože domáce zviera vie podporiť celoživotnú lásku k zvieratám. Práve láska k prírode a zvieratám dnes naším deťom chýba. 

Deti a mačky

Za najvhodnejšie domáce zvieratá sa často považujú psi, ktoré sú najlepšou voľbou pre rodiny s deťmi, pretože psi sú robustnejší a pravdepodobne sa budu častejšie radi hrať. Sú tiež v mnohých ohľadoch ľahšie čitateľní. Bolo by však nesprávne vylúčiť ušľachtilú mačku ako dobrého maznáčika pre rodiny s deťmi, alebo si myslieť, že nie sú naozaj vhodnou voľbou. Mačka dokáže často zaplniť miesto v srdci tak ako žiadne iné zviera.

Mačky sú svojou povahou určite iné ako psi, no treba myslieť aj na obrovské rozdiely medzi samotnými rasami. Zatiaľ čo perzská mačka môže byť celý deň pokojná a kľudná, miešanec z ulice dokáže často stráviť celý deň lovom prípadne hrou.  Medzi najznámejšie rodinné mačky určite patria nasledujúce plemena mačiek:

Plemená mačiek vhodné do rodiny

  • Siamská mačka
  • Ragdoll
  • Britská mačka
  • Mainská mývalia mačka
  • Abesínska mačka
  • Perzská mačka
  • Cornish Rex

Pri malých deťoch však nesmieme zabúdať, že zviera nieje hračka a aj taká mačka potrebuje vlastný priestor pre život a svoj čas na pokoj. Deti by sa mali vyvarovať nadmerného obťažovania mačky aby nedošlo k zbytočným vyhroteným situáciám a aby sa aj mačiatko cítilo ako člen rodiny, teda smečky. Musíme myslieť, že pri mačkách platí dvojnásobne, že čo zviera to povaha a podla toho sa aj riadiť pri výbere. Taktiež by sme mali myslieť aspoň na základne chovateľské potreby, finančné nároky na život mačky nie sú vysoké potrebujú však niečo na odreagovanie pokiaľ ich chcete mať zavreté v dome alebo byte.

Nezábudajte, že mačka vám dokáže krásne spríjemniť deň, nielen pohľadom na toto krásne zviera ale aj hladkaním či príjemným pradením. Je to výborný spoločník na upršané dni ako aj verný radca kde na gauči je najvhodnejšie miesto na spánok. Kto raz objaví mačku, nedá na ne dopustiť.

Leave a Reply