Trápi v zime aj vás svrbivá pokožka? Možno je za tým ekzém. Jeden z tých najbežnejších nesie prívlastok atopický. Vyskytuje sa najmä u detí, no môže prepuknúť aj v dospelosti. Atopická dermatitída sa prejavuje charakteristickým vysušením a sčervenaním zasiahnutého miesta. Tento stav sa často zhoršuje či prepuká najmä počas chladných mesiacov, kedy je vzduch suchší a teplotné výkyvy značne výrazné.
Na priebeh atopickej dermatitídy však vplýva aj čistota vzduchu a prostredia, v ktorom človek žije. Existuje viacero spúšťačov atopie, no predpokladá sa, že v zásade sa jedná o dedičné ochorenie. Ak atopiou či sennou nádchou alebo astmou trpel aspoň jeden z rodičov, je 50% šanca, že tieto ochorenia zdedí aj potomok.
Prečo sa prejavy atopie zhoršujú práve v zime?
Mnoho pacientov s atopickou pokožkou zaznamenáva zhoršenie jej stavu najmä počas zimných mesiacov. Priamy vplyv na tento stav má napríklad suchý vzduch v kombinácii so silne vykúrenými miestnosťami. Ekzémy prepukajú preto, že pokožka sa skrátka nedokáže sama dostatočne hydratovať.
Neprospieva jej ani to, ak ju „dusíme“ pod priveľa vrstvami oblečenia, ak sa sprchujeme horúcou vodou alebo spíme pod niekoľkými vrstvami prikrývok (deka, paplón, perina a pod.). K zhoršeniu stavov atopie však dochádza aj vplyvom stresu či prítomnosťou zvieracích chlpov a srsti v domácnosti.
Čo teda v zime robiť a nerobiť, aby sa stav atopickej pokožky nezhoršoval?
Tipy a rady čo s atopiou robiť a nerobiť počas zimy
1) Vyhýbajte sa horúcej vode
Horúce kúpele pleť nadmerne vysušujú a to atopickí pacienti rozhodne nechcú. Namiesto horúcej vody a kúpania vo vani sa odporúča sprcha vo vlažnej až teplejšej vode. Nie však príliš často a dlho – pod sprchou sa odporúča tráviť maximálne 10 minút.
Vedno so správnym umývaním je zároveň vhodné používať aj správnu kozmetiku a zvlhčovacie prostriedky. Za veľmi vhodnú sa považuje kozmetika Atoderm, ktorá účinne pôsobí na suchú a atopickú pokožku.
2) Jemné mydlá a zvlhčovače sú základ
Atopická pokožka ja veľmi citlivá. Ľudia s atopiou by sa preto mali vyhýbať kozmetickým a čistiacim produktom s obsahom dráždivých látok. Medzi ne sa zaraďujú rôzne vonné látky, farbivá či alkohol, pokožke však neprospievajú ani zvlášť penivé prípravky. Dôležité tiež je, aby ste po kúpaní svoje telo nedrhli osuškou. Tú stačí len prikladať a vlhkosť prosto vysať. Ďalším krokom by malo byť nanesenie účinného zvlhčovacieho prostriedku, pokojne ihneď po kúpaní či sprchovaní.
3) Pozor na niektoré materiály a tkaniny
Stav atopie môže zhoršiť aj oblečenie, ktoré nosíme. Niektoré vlákna, trebárs vlna či nylon, pôsobia na pokožku zvlášť dráždivo. Môžu tiež spôsobiť prehriatie, čo takisto stavu pokožky neprospieva. Obliekajte sa preto radšej do priedušných materiálov (napríklad z bavlny) a nenoste priveľa teplých vrstiev.
Na záver sme si pre vás pripravili video, v ktorom nájdete pohľad na atopii očema odborných lekárov: