Batéria do notebooku: Ako sa o ňu starať a kedy ju vymeniť

Zabezpečiť hladký chod svojho notebooku aj v prípade, že práve nemáte možnosť pripojiť zdroj do elektrickej zásuvky, vám pomôže batéria do notebooku. Batéria vám dodá určitú nezávislosť na dodávateľovi energie, umožní prevádzku kedykoľvek a kdekoľvek bez nutnosti pripojenia pomocou kábla. Zabezpečí jednoduchšiu manipuláciu a možnosť využívať prístroj aj na cestách.

Druhy batérií do notebooku

V podstate najbežnejším druhom batérie pre notebooky je lítium-iónový akumulátor, teda Li-ion, u predchádzajúcich modelov sa možno stretnúť aj s typom Ni-MH. Li-ion je však viac rozšírený a má proti staršiemu modelu niekoľko výhod, a to predovšetkým možnosť nabíjať batériu v akejkoľvek fáze vybitia, bez toho aby sa muselo čakať na jej úplné vybitie.

Priemerná životnosť batérie do notebookov

Batéria je ale predovšetkým chemický článok, ktorého životnosť a účinnosť ovplyvňuje počet nabitia a vybitia. Obvykle sa uvádza napríklad aj 1000 nabití, ale úprimne, reálna hodnota sa pohybuje okolo 500-600 nabití, čo nie je malé číslo. Aj pri vyššej vyťaženosti notebooku vám potom taká batéria vydrží cca 3 roky. Pri nižšej frekvencii používania notebooku na batériu to môže byť aj dlhšie.

Ako predĺžiť výdrž batérie? Správnou starostlivosťou!

Na výdrž batérie pre notebooky má vplyv mnoho faktorov, medzi ktoré patrí aj okolité prostredie. Žiadna batéria totiž nemá rada extrémne zmeny teplôt. Rozhodne jej preto neprospejete, ak notebook nechávate vystavený letným tropickým teplotám v zatvorenom aute alebo naopak na mraze. Ideálne teploty pre batériu sú prirodzené izbové.

Teplotu ovplyvňuje i chladenie notebooku. Ak sa notebook prehrieva, je možné pomáhať batérii ochladzovať pomocou externej podložky.

Vyššia kapacita

Nadštandardné využívanie notebooku zvyšuje tiež nároky na batériu. Pre prípad, že vám batéria náhle odíde, je riešením zaobstarať si ešte jednu – náhradnú batériu pre notebook, ktorú v prípade potreby jednoducho zameníte za vybitú, a môžete pokračovať v práci. Prípadne môžete kúpiť batériu s vyššou kapacitou, než akú dodal výrobca.

Nabíjanie

Výdrž batérie ovplyvňuje aj jej správne využívanie. Byť vždy pripravený a mať vždy nabitú batériu do notebooku na 100% sa môže zdať ako dobrý nápad, ak ale notebook nepoužívate na prenos a máte stále zapojený aj adaptér, batériu si postupne ničíte.

Ak notebook používate skôr ako stolný počítač (ste väčšinou pripojení k zdroju elektriny), je lepšie batériu vybrať a napájanie používať len cez kábel. Ideálnejšie je striedanie – teda chvíľku len batéria, chvíľku adaptér a dobíjanie.

Vybíjanie

Ideálna však nie je ani varianta nechávať batériu pravidelne úplne vybiť. Ak počítač hlási, že sa nabitie blíži nule, je lepšie ju začať dobíjať než úplne vybiť. Tiež dlho nenabíjaná batéria mimo notebook sa samovoľne vybíja.

V takom prípade sa dostáva až do tzv. Hlbokého vybitia, ktoré batériu neprospieva. Preto aj málo využívanú batériu čas od času dobíjajte.

Ako spoznať, že batéria doslúžila?

Predovšetkým ide o výrazné skrátenie doby prevádzky batérie. Tiež si všímajte pri úbytku batérie, či jej kapacita klesá postupne alebo skokovo. Ďalším indikátorom môže byť neočakávané vypínanie notebooku alebo pokles energie pri používaní náročnejšieho softvéru.

Väčšina notebookov je vybavená rôznymi systémami alebo aplikáciami, ktoré pomôžu diagnostikovať stav batérie, odporučiť jej lepšie využívanie alebo konštatovať nutnosť obstarania novej. Mechanicky poškodené, pokrivené alebo prasknuté batérie vymeňte hneď.

Chcete ušetriť pri nákupe novej batérie do notebooku?

Prejdite si ponuku na stránke inComputer.sk, kde okrem širokého sortimentu výpočtovej techniky nájdete aj batérie pre notebooky rôznych značiek za veľmi priaznivé ceny.

Jedná sa o kompatibilné batérie do notebookov, ktoré parametrovo aj vlastnosťami zodpovedajú originálu, ale zaobstaráte ich aj o 50% lacnejšie než originálne batérie.

Leave a Reply