potenie

Čo spôsobuje nadmerné potenie?

Počas horúcich letných dní trpí nadmerným potením väčšina z nás. Rovnako je tomu aj v prípade, že sa ocitneme v stresujúcej alebo psychicky náročnej situácií. Prevažne ide o nadmerné potenie v podpazuší, ale môže sa objaviť aj na iných častiach tela. Príčiny nadmerného potenia môžu byť rôzne a súvisieť aj zo zdravotným stavom.

potenie

Kedy je nadmerne potenie normálne?

To, čo spôsobuje nadmerné potenie je hlavne zvýšená fyzická aktivita teda športy, horúčavy, stres, nervozita, ale aj kofeín a pikantné jedlá. V týchto situáciách je nadmerné potenie normálne a vyriešiť by ho mal klasický antiperspirant. Pokiaľ ste v pokoji bez fyzickej aktivity, psychického vypätia a stále sa potíte, asi nie je všetko v poriadku. V tomto prípade je vhodné navštíviť lekára, aby zistil príčiny tohto stavu.

Ochorenia, ktoré signalizuje nadmerné potenie

Pokiaľ sa potíte takpovediac bez príčiny, možno vás tým telo upozorňuje na vážnejší zdravotný problém. Nadmerné potenie v podpazuší byť spôsobené cukrovkou, obezitou, neurologickým ochorením, ale aj nesprávnym fungovaním štítnej žľazy. Pokiaľ teda trpíte nadmerným potením bez zjavného dôvodu, je vhodné vyhľadať lekára. Závažné ochorenia je dôležité podchytiť čo najskôr.

Ako sa zbaviť nadmerného potenia?

Ak viete, čo spôsobuje nadmerné potenie tak vo vážnejších prípadoch je samozrejme prvoradé držať sa pokynov lekára. S nadmerným potením sa dá bojovať rôznymi spôsobmi. Asi najčastejšie je používanie silných antiperspirantov, ale vyskúšať môžete aj bylinkový kúpeľ so šalviou či orechovým lístím. Ďalšou možnosťou je botulotoxín, ktorý sa injekčne aplikuje do podpazušia alebo iných postihnutých miest. Tento zákrok je finančne náročnejší, ale účinok trvá asi 7 mesiacov. Nadmerné potenie sa dá riešiť aj liekmi alebo chirurgickým zákrokom. Tieto metódy ale so sebou nesú aj riziká nežiaducich komplikácií.

Leave a Reply