Diamanty – História a predaj

diamanty tazbaDiamanty sú jedným z mála artiklov, do ktorých je možné vložiť voľné finančné prostriedky tak, že časom daná investícia nestráca na hodnote. Navyše platí, že povedzme oproti zlatu či striebru niesú diamanty obchodované na burze, čím nepodliehajú tlakom a špekuláciam, ktoré nanešťastie môžu urobiť z investície do drahých kovov predraženú záležitosť, kde si budete musieť na ziskovosť počkať aj 20 rokov. Samozrejme platí, že na trhu nájdeme ponuky od 0,05 ct diamantov až po tie naozaj veľké, ktoré presahujú hmotnosť 20 karátov (1 karát = 0,2 gramu), taktiež sa ich ceny pohybujú v rozmedzí od €100 až po milióny. Ako teda vybrať taký diamant, ako ho skladovať, a ako predať, aby ste neprišli o peniaze?

Váha diamantu

Pre investovanie nakupujeme vždy tzv. „pekné“ hmotnosti, a to konkrétne násobky 0,25 ct. Už malý 0,25 karátový diamant je vhodný pre začínajúcich investorov, prípadne je dobrý ako doplnok portfólia aj pre tých, ktorí majú nejeden diamant, zlato, platinu, či striebro a paládium. Čokoľvek ľahšie ako 0,25 ct môže pekne vyniknúť na prsteni, či na náušniciach, no nekupujte to ako investíciu. Je samozrejme pravdepodobné, že aj 0,24 karátový diamant budete môcť o rok, päť, alebo desať predať za zodpovedajúcu trhovú cenu, no dopyt je vyšší po takých hmotnostiach, ktoré súčtom ľahko dávajú celé čísla.

Ako príklad uveďme nákup štyroch 0,25 ct diamantov, t.j. získame 1 karát. Je absolútne jasné, že diamant o váhe jedného karátu bude cennejší ako štyri o hmotnosti 0,25 ct, no súčtom získavajú na „magickosti“, čo je popísané aj na inom, od tohto článku nezávislom, zdroj: http://www.schwartz.sk/parametre-diamantu/certifikaty/priority-pri-kupe-diamantu.html . Ak zase nakupujete diamanty o váhe jedného karátu, a chcete ich 20, určite ich získate za nižšiu sumu, ako keby ste kupovali jeden 20 ct diamant. Následne je aj ich likvidita jednoduchšia, pretože ak potrebujete menšiu sumu, stačí predať jeden kameň a zvyšné vám ostanú, čo pri veľkých kameňoch nie je možné (je to rovnaké ako pri zlatých či striebroných tehličkách, nevieme ich rozdeliť). Aby sme ale získali objektívny pohľad na cenu diamantu nielen ako investície, ale aj ako šperku v závislosti od hmotnosti, pozrime si nasledujúci graf z https://www.diamonds.pro/diamond-prices/ (aktuálne v Novembri 2015) :
diamanty

Pre investora je teda vhodné nakupovať aj najnižšie možné hmotnosti, ktoré nasledujú po skoku. Na jednej strane zaplatí investor za navýšenie hmotnosti o 0,01 ct oveľa viac, ako keby sme kupovali váhu ešte pred skokom, no na druhej strane máme najlacnejší diamant z danej kategórie v pomere k cene za jeden karát. Tzv. „magické“ hmotnosti sú likvidnejšie, a preto sú pre investora výhodnejšou voľbou. Sami seba sa opýtajte, či by ste brali radšej 1,00 ct alebo 1,01 ct diamant. Aj keď je váha na strane druhej možnosti, takmer všetci kupci by brali ten o váhe 1,00 ct.

Certifikácia

Na svete existuje viacero spoločností, ktoré certifikujú diamanty, no pre investičné zámery uvažujte iba o tých, ktoré boli overené a certifikované spoločnosťou GIA (http://www.gia.edu/). Ak vám predajca nevie zabezpečiť certifikát od GIA, veľmi pravdepodobne môžete takouto kúpou prísť o značnú časť investovanej sumy (od 40% vyššie). Certifikát musíte po kúpe vlastniť fyzicky, vyzerá napríklad takto (pre každý diamant existuje samozrejme iný certifikát):
certifikat

Overenie váhy a rozmerov je pri kúpe nutnosťou. Pokúste sa vyvarovať nákupov diamantov zaliatych do laminátu, keďže do laminátu môže byť zaliaty aj zirkón a následne nemáte žiadnu možnosť overenia rozmerov okrem prípadu, že porušíte obal.

Čistota a ostatné vlastnosti

Vždy vyberajte tie najlepšie vlastnosti, a to nielen pri čistote, ale aj pri farbe, výbruse, tvare, lesku, symetrii a fluorescencii. Ak máte na výber medzi farbami D a E, radšej zvoľte D. Ak sa rozhodujete medzi žiadnou a akoukoľvek inou fluorescenciou, zvoľte si diamant so žiadnou fluorescenciou. A rovnako postupujte aj pri výbere výbrusu. Jednoducho platí, že najviac obchodovanými sú bezfarebné brilianty (okrúhly výbrus), a najlikvidnejšie v zmysle najvyššej predajnej ceny sú také diamanty, ktoré sú tými najlepšími v danej triede.

Ak to chcete porovnať s niečím bežným, uveďme automobilový priemysel. Možno viete, možno nie, no priemerná provízia pri predaji auta do sumy €20 000 činí u dealera okolo €400. To sú teda najčastejšie predaje, no ak predávate automobil za €100 000, provízia pre predajcu môže ľahko činiť aj €10 000. Rovnako je to s diamantmi, tie malé a bežné nepredáte s vysokým ziskom. Ak už chcete zvýšiť hodnotu, rozhodnite sa pre to najlepšie, čo v danej cenovej hladine môžete získať aj za cenu toho, že si trošku priplatíte. Oproti autu sa totiž investičný diamant neopotrebuváva.

diamanty

Nanešťastie ale existuje mnoho obchodníkov, ktorí vás chcú obrať o peniaze, a sú vám schopní ponúknuť diamant o trhovej hodnote €1 000 za sumu €3 000. Preto sa radšej informujte a čítajte články od autorít na internete, napríklad tento zdroj v Anglickom jazyku: http://www.diamonds.net/Prices/DetailedInfo.aspx , ako keby ste mali nakúpiť do piatich minút od rozhodnutia investovať do diamantov.

Nezabúdajte, že dnes je možné vytvoriť diamant v laboratórnych podmienkach, no takéto kamene sú oproti prírodným lacnejšie. Ak je možné, nákupu umelých kameňov sa vyhýbajte. V certifikáte od GIA majú uvedené „Laboratory grown“. Príklad takéhoto certifikátu nájdete na http://www.gia.edu/analysis-grading-sample-report-synthetic-diamond?reporttype=synthetic-colored-diamond-grading-report .

V prípade, ak chcete investovať do červených alebo modrých diamantov, vedzte, že ich následný predaj nemusí byť tak rýchlo, ako je to pri bezfarebných briliantoch, no na druhej strane dopyt po farebných kameňoch môže nabrať na obrátkach. Tento článok vychádza z dlhodobého trendu, a preto odporúča už overené fakty. Ak by ste ale mali možnosť získať lacno červený diamant o váhe 10 ct, neváhajte a kupujte. Na svete ich nie je veľa, a tie ktoré existujú, sa predávajú spôsobom, kedy si predajca stanoví cenu a vždy sa nájde niekto, kto bude ochotný toľko peňazí utratiť.

Aktuálna cena za karát

Ceny sa samozrejme menia, a to v závislosti nielen na dopyte, ale aj na kurzoch mien oproti doláru, keďže veľa diamantov pochádza z Ruska, Botswany, Austrálie, či Kanady (pre detailnejší zoznam pozrite zdroj v Anglickom jazyku: http://www.ehudlaniado.com/home/index.php/news/entry/world-s-top-diamond-producing-countries). Ak napríklad Ruský rubeľ oproti Americkému doláru stratí, cena diamantu môže klesnúť. Ak v opačnom prípade rubeľ posilní, kupci v Spojených Štátoch Amerických budú musieť zaplatiť za tovar viac. Pre ilustráciu zmeny v cenách v závislosti od hmotností sú zobrazené aj na: https://zlatostriebro.com/diamanty-investovanie .

Dopytom hýbu ekonomiky Ázie, ako je Čína a India, kde je lobby za nákup prsteňov s diamantom ako zásnubného prsteňa veľmi úspešná, no na druhej strane spomalenie týchto ekonomík môže znamenať pokles budúcich cien. Súčasný odhad vývoja dopytu sa nachádza na stránkach: http://www.statista.com/statistics/238461/forecasted-global-diamond-production/ a predpokladaný vývoj produkcie je zobrazený na: http://www.statista.com/statistics/282643/global-diamond-production-forecast/ .

Je evidentné, že dopyt by mal podľa prognóz prevyšovať produkciu, čo bude samozrejme viesť k vyšším cenám aj malých diamantov. Z toho dôvodu sa zdá byť logické zaradiť do portfólia aj menšie hmotnosti, ako je napríklad 0,25 ct, tých sa totiž veľmi rýchlo zbavíte. Kupec nemusí byť milionár, aby mal k dispozícii hoci 1 000 eur.

Historická cena za karát

Možno ste natrafili na graf z http://www.wsj.com/articles/SB10001424052748704337004575059723597630174, ktorý zobrazuje cenu za 1 ct diamantu o najvyššej kvalite v hodnotách Amerického dolára z roku 2010:

asdasd

Z vyššie uvedeného grafu jasne vyplýva, že cena takéhoto drahého kameňa, aj keď sa mení, zostáva rovnaká v zmysle kúpej sily. Ak si ale uvedomíte, že vrchol, ktorý nastal v roku 1980, sa môže (a pravdepodobne bude) opakovať kedykoľvek v budúcnosti na základe nedôvery na napríklad akciových trhoch, je evidentné, že dnes investované peniaze sa môžu zhodnotiť aj o 500, či 600 percent. Nikto vám samozrejme takýto priebeh negarantuje, no ak máte dnes 20 rokov a voľné financie, možno stojí za risk investovať pár tisíc eur aj do tohto biznisu. Prinajhoršom vám ostane kúpna sila rovná tej dnešnej. Diamanty nie sú zirkóny, a je veľmi pravdepodobné, že majetné vrstvy spoločnosti ich budú naďalej preferovať pred lacnými náhradami.

Predaj

Najrýchlejšie, a zároveň najnevýhodnejšie sa diamantov zbavíte v záložňach, kde stratíte aj 75% hodnoty investície. Oproti zlatu a striebru je likvidita diamantov o niečo obmedzenejšia, no najlepšie je zúčastniť sa aukcie, a to rovno uverejniť jednu na ebay.com, prípadne inde. Nezabúdajte, že časť zisku stratíte na úkor portálu, kde aukciu organizujete, no ak si počkáte, môžete svoj diamant rozumne predať. Ak neplánujete momentálne svoj drahý kameň predať, začať aukciu môžete iba s cieľom zistiť dopyt, ponúkané ceny a tým pochopíte likviditu v konkrétnom čase.

Druhou možnosťou je predaj známym. Pri takomto predaji je výhodou nulová provízia pre sprostredkovateľa.

Je nutné uvedomiť si, že nákup diamantov podlieha plateniu DPH, a preto ihneď potom, čo ste nakúpili tie svoje, ste v strate 20%. Ak ste si nechali takéto kamene doviezť z územia mimo Európskej Únie, je veľmi pravdepodobné, že ste museli tovar nechať precliť, čím ste ukrojili ďalších 20% z celkovej sumy, ktorú ste takto museli na nákup vynaložiť. Práve z tohto dôvodu je lepšie poobzerať sa po nákupe priamo od iného investora, kde celý proces odbremeníte od takýchto obštrukcií. Samozrejme túto radu neberte ako navádzanie na vyhýbanie sa plateniu cla a daní. Pre účely predaja a nákupu diamantov si môžete založiť firmu, pomocou ktorej viete celý obchod zastrešiť po právnej stránke tak, aby ste sa nemuseli zodpovedať Daňovému úradu.

typy diamantov

Uskladnenie

Diamant je narozdiel od investičného zlata a striebra veľmi malý a ľahký. Keď spadne na podlahu, môže dôjsť k jeho poškodeniu. Navyše by ste sa mali vyhýbať priamemu kontaktu pokožky so samotným kameňom, pretože môže dôjsť k zaneseniu jeho povrchu, čo ale na druhej strane viete odstrániť u každého klenotníka za malý poplatok. Okrem toho je to drahá investícia, a práve kvôli spomenutým dôvodom je najlepšie držať všetky diamanty aj s certifikátmi v trezore s dokladom o splnení požiadaviek pre konkrétnu bezpečnnostnú triedu a s osvedčením od NBU SR. Budete mať istotu, že sú v bezpečí.

Dodatok na záver

Tento článok nezaručuje žiadne výnosy. Je na každom investorovi, aby urobil také rozhodnutia, od ktorých očakáva zisk.

Leave a Reply