Dovolenka na Zadare

Zadar je výnimočné mesto v Chorvátsku pri Jadranskom mori. Má stáročnú históriu s bohatým kultúrnym dedičstvom. Spojenie bohatého kultúrneho a historického dedičstva , zábavných podujatí so špičkovými pochúťkami a bláznivý nočný život robí toto mesto obzvlášť atraktívne pre mnoho návštevníkov.

Srdce regiónu

Je veľmi dobré dopravne spojený s okolitými mestami. S radom európskych destinácií, Zadar je spojený cez letisko, ktoré sa nachádza 8 km od centra mesta. Zadar predstavuje živé srdce celej severnej Dalmácie. Rozkladá sa čiastočne na pevnine a sčasti na malom polostrove. Pobrežie obklopuje mnoho menších aj väčších ostrovov (Pašman, Dugi Otok, Vodice, Ugljan)

V príjemnej dojazdovej vzdialenosti sú Národné chránené parky Paklenica a Kornati. Nachádza sa tu lodný prístav a trajektový prístav Gaženica, jachtárske mariny, železničné a autobusové stanice, letisko Zemunik. Mesto leží pri Jadranskej magistrále, 20 km od diaľnice. Žije tu 75 tisíc obyvateľov, príhodné podnebie praje bohaté vegetácii a poľnohospodárstvo, v zime do Zadaru prúdi chladný vzduch z vnútrozemia. Okrem iného sa tu vyrába slávny likér maraschino.

Turizmus a bohatá história

Zadar láka turistov nielen na skvelé kúpanie a širokú ponuku služieb, ale aj na množstvo historických pamiatok: kostol sv. Donáta, katedrálu sv. Anastázie, antické fórum, či veľa ďalších prevažne románskych a renesančných stavieb. Historickému centru dominuje preslávená ulica Kalelarga, spoločensky živo je predovšetkým v prístavisku FOSA, alebo v pevnosti Arsenal. Objavíte tu aj početné múzeá.

Moderné mesto plné historie

Hoci Zadar ťažko poškodila agresie krajinských Srbov v rokoch 1991-1992, všetky škody už boli dávno odstránené, a v roku 2016 dokonca Zadar obdržal prestížny titul European Best Destination. Zadar sa pýši dvoma novodobými, technicky unikátnymi atrakciami: na pobreží v najzápadnejšej časti mesta nájdete Morský organ (Morské orgule) a Pozdrav Slnku (Pozdrav Sunce). Morský organ vydávajú špecifické zvuky a Pozdrav Slnku vytvára súbor vizuálnych efektov. Zadar sa na turistov zameriava predovšetkým v mestských častiach Borik (Puntamika) a Kolovare.Borik na severnom predmestí má takmer kúpeľný charakter: pekné promenády, mnoho zelene; z mesta sem pohodlne dôjdete MHD. Väčšina hotelov a ďalšieho ubytovanie sa sústreďuje práve v Borik. Rovnako ako kemp.

Kolovare na južnom okraji mesta ponúka mnoho športových možností a zábavy. Ubytujete sa tu buď v hoteloch, či v blízkom kempe Punta Bajla (na myse Arbanasi). Ako je aj známe, tak v Zadare sa veľmi dobré je. Najlepšie špeciality a domáce dezerty s pohárom kvalitného vína a likérov uspokojí aj najväčších gurmánov. Rozhodne odporúčame vyskúšať liehoviny Maraschino, originálny Zadarský likér od čerešňa marasca, ktorý je známy po celom svete. Na obed si doprajte dalmatínsky guláš (pašticada), a za dezert sa oslaďte tradičnými kroštulami alebo mandľami v cukre.

Leave a Reply