Hydratácia – dôležitý moment pre telo aj pokožku

Hmotnosť dospelého človeka je tvorená z 50 až 70% vodou, preto nie je prekvapujúce, že kvalitné fungovanie organizmus zabezpečí len dostatočná hydratácia. Denno-denne strácame vodu vo veľkých množstvách a tieto straty je potrebné pravidelne dopĺňať. Je teda jasné, že rehydratácia tela je rovnako dôležitá ako rehydratácia pokožky.

Dôležitosť hydratácia pre telo

Udržať telo hydratované prináša mnoho benefitov:

  • Udržiavanie hmotnosti: Niekedy aj pocit hladu môže byť výsledkom smädu. Môžu za to signály, ktoré bunky vysielajú do mozgu v prípade, že nie sú dostatočne hydratované. Preto pravidelne počas dňa usrkávajte z pohára či fľaše s vodou a budete v pohode (voda, okrem iného, pomáha tiež odstraňovať toxíny z tela).

  • Mentálne benefity: Hydratácia pomáha udržiavať mozgové funkcie, reguláciu tela a stabilne dobrú náladu. Okrem toho poskytuje benefity pre vašu pamäť – zlepšuje tok krvi a kyslíka do mozgu, čo posilňuje kognitívne funkcie a pamäť.

  • Znižuje proces starnutia: Ľudské orgány potrebujú vodu, aby mohli správne fungovať a udržiavať sa v „ideálnych obrátkach“. Keď sú dehydratované, musia na svoju činnosť vynaložiť viac námahy – výsledkom môže byť zrýchlený proces starnutia a opotrebenia.

Dôležitosť hydratácie pre pokožku

Vaša pokožka potrebuje správnu hydratáciu rovnako ako vaše telo. Prečo? Odpoveď je jednoduchá – tak, ako hociktorá iná časť tela, aj vaša pokožka je orgán (dokonca najväčší), ktorý vyžaduje hydratáciu preto, aby mohol správne fungovať.

Správnou hydratáciou pokožky docielite:

  • Pomalší proces starnutia: Možno neodstránite každý aspekt, ale aspoň viditeľné príznaky predčasného starnutia určite áno. Hydratácia pokožky pomôže udržať elasticitu a zabráni tvorbe vrások.

  • Lepší vzhľad pokožky: Toto ide ruka v ruke s vyššie uvedeným bodom. Nedostatok hydratácie spôsobí, že pokožka ostane suchá, šupinatá a nezdravo napnutá.

  • Zbavenie sa toxínov: Pri správnej hydratácii pokožka nadobúda žiarivý vzhľad. Pomocou vody sa zbavuje toxínov, ktoré by inak mohli spôsobiť podráždenia a zápalové procesy.

  • Zdravá tvorba kožného maziva: Dehydratovaná pokožka vysiela obranné signály, na základe ktorých mazové žľazy produkujú viac a viac maziva, čo vedie k nepríjemnému masteniu pokožky. Tým, že pokožku udržíte hydratovanú, stane sa menej mastnou.

Hydratácia a zvlhčovanie – aký je medzi nimi rozdiel?

Vedeli ste, že zvlhčovanie a hydratácia pleti nie je jedno a to isté? Iste, môžu sa javiť ako rovnaké, ale nie sú. Hydratačné produkty pomáhajú zvýšiť obsah vody v pokožke. Na druhej strane sú zvlhčovače, ktorých funkciou je zabrániť tomu, aby sa obsah vody v pokožke nadmerne strácal. Jednoduché, nie? Tak teda hydratujte, zvlhčujte a udržujte svoje telo aj pokožku v plnom zdraví!

Leave a Reply