Cieľom ketonivých diet je umožniť, aby sa ketóza vyskytovala po celý deň. Ketóza je proces spaľovania telesného tuku na energiu a aby sa to stalo, hladiny inzulínu v tele musia byť nízke
Pri dobrom dodržiavaní je ketonová strava veľmi výživná. Mala by byť založená na skutočných potravinách so silným príjmom zeleniny, najmä tej listovej zelenine. Tým, že sa budete držať potravín, ktoré nespôsobia nárast inzulínu v krvi, dávate telu šancu prejsť na ketózu a teda spaľovať telesný tuk. Obsah stravy sa bude líšiť v závislosti od cieľov jednotlivca, osobného zdravia a finančnej situácie. Vždy by sa však mal klásť dôraz na konzumáciu výživných a minimálne spracovaných potravín ako je zelenina a niektoré ovocie.
Keto diéta je postavená na vysokom príjme tukov, mierne zvýšenom príjme bielkovín a extrémnom obmedzení sacharidov. Zatiaľ čo pri racionálnom stravovaní prijímame 45 – 55 % sacharidov, 15 – 20 % bielkovín a do 30 % tukov, ketogénne stravovanie dovoľuje iba 5 % sacharidov. Zato tuky tvoria až 75 % celkového energetického príjmu.
Ako potraviny teda zvoliť?
- mäso, údeniny
- ryby
- mliečne výrobky
- vajcia
- zeleninu
- niektoré ovocie
- orechy, semienka
- panenské oleje
- kvalitnú čokoládu
(zdroj: https://tajemstvizdravi.cz/ketonova-dieta-jidelnicek/, http://dietnyplan.sk/bmi.php)
Pozitíva na každej strane
Z psychologického hľadiska je tento typ diéty veľmi vhodný. Nemusíte sa totiž trápiť neustálym počítaním, únavou a hladovaním. Tieto faktory totiž bývajú zodpovedné za nezodpovedajúce váhový úbytok aj napriek tomu, že sa snažíte dodržiavať stanovený výživový plán. Ak budete počas ketonovej diéty aj pravidelne cvičiť (aj s menšou záťažou), výsledky na seba nenechajú dlho čakať. (zdroj: https://www.proslim.cz/ketonova-dieta/, https://ifarmacie.cz/proteinova-dieta/)