Rozhovor s Paulom Offitom – Očkovanie áno alebo nie?

autism_1_190Dr. Paul Offit, šéf divízie infekčných chorôb v detskej nemocnici vo Filadelfii, sa významne podieľal na vývoji rotavírusovej vakcíny. Vďaka tomu sa mu denne pripisuje záchrana stoviek životov – prevažne z rozvojových krajín. Časom sa Offit začal venovať aj inej zdravotnej problematike: alternatívnej medicíne. Tá predstavuje neregulovaný priemysel v hodnote desiatok miliárd dolárov.

Offit uznáva, že alternatívna medicína môže v niektorých prípadoch pomôcť. Starosti mu skôr robí to, že alternatívna medicína môže ublížiť ľuďom, ktorí ju denne užívajú (jedná sa o približne tretinu Američanov). Zvlášť ho trápi nedávne rozšírenie osýpok a iných preventabilných chorôb v komunitách, kde rodičia odmietajú očkovanie pre svoje deti. Offit rozvíja tieto svoje obavy v novej knihe, “Veríte v zázraky: Zmysel a nezmysel alternatívnej medicíny.”

– Prečo si myslíte, že je alternatívna medicína taká populárna?

Offit: Myslím si, že to má niekoľko dôvodov: Po prvé, ľudia sú s bežnou medicínou nespokojní, pretože tá má svoje obmedzenia a pretože lekári spravidla nemajú dosť času. Ďalej, keď vstúpite do Verejného centra pre výživu, cítite sa mocnými. Myslíte si: “Dokážem si vyliečiť prostatu. Dokážem si zvýšiť energiu, dokážem si posilniť imunitný systém” – teoreticky – so všetkými liekmi za pultom. A zatiaľ, čo je bežná medicína vnímaná ako chladná a vzdialená, tí, čo predávajú alternatívne lieky sa predávajú aj sami. Ako duchovná moc.

– Neboli tu alternatívne liečivá vždy?

Offit: Myslím, že niečo také, ako alternatívna medicína, vôbec neexistuje. Ak funguje medicína, je to medicína, a ak nefunguje, nie je to alternatíva. Ale áno, “alternatívna medicína” existuje v rôznych formách už 5000 rokov. Nie je veľmi odlišná od modernej alternatívnej medicíny, ktorá funguje cez placebo odozvu. Tá je reálna. Terapeuti, poskytujúci alternatívnu liečbu, chápu, že trávenie času s pacientom má hodnotu a že má hodnotu vyvolanie placebo odozvy.

– Môžu sa konvenční lekári niečo naučiť od tých alternatívnych?

Offit: Áno, jednoznačne. Napríklad, že stres je škodlivý. Oslabuje imunitný systém. Môže ovplyvniť krvný tlak. Takže spôsoby, ktorá vás ukľudnia, spôsoby pozitívneho prístupu k chorobe, majú svoju hodnotu. Terapeuti alternatívnej medicíny zdôrazňujú jednu vec: Dôležitý je prístup. Vedia tieto psychologické odozvy zmanipulovať vo váš prospech. Moja nemocnica ma na onkologickom oddelení majstra Reiki. Verím v to, že dokáže skutočne manipulovať vašu ozdravnú energiu? Nie, pretože neverím, že ozdravné energie existujú. Verím však, že existujú psychologické procesy, ktoré môžu byť hodnotné.

– Niekedy má alternatívna medicína aj náboženský rozmer, ktorý ľuďom predkladá napríklad aj bostonská cirkev kresťanských scientistov. 

Offit: Áno. Kresťanský scientizmus bol koncom 19ho storočia najrýchlejšie rastúcou náboženskou denomináciou v Spojených štátoch. Bolo tu (pozn.: v Bostone) sídlo cirkvi, preto sa ľudia spoliehali na liečebnú silu viery než kdekoľvek inde. Najznámejším prípadom bol Robyn Twitchell – dvojročný chlapec, ktorý mal v roku 1988 obštrukciu čriev. Namiesto toho, aby jeho rodičia vyhľadali lekársku pomoc, sa zaňho modlili. Chlapec umrel a štát jeho rodičov žaloval. Massachusetts následne zo zákonov o zanedbávaní detí zrušil výnimku z náboženského presvedčenia. K tomuto kroku pristúpili ako prví, pravdepodobne pre vysokú koncentráciu kresťanských scientistov.

– Povoľuje v súčasnosti veľa štátov rodičom odmietnutie lekárskeho ošetrenia z náboženských dôvodov?

Offit: Áno, 48 štátov povoľuje náboženské výnimky pri vakcinácii (všetky okrem Západnej Virgínie a Mississippi) a 38 povoľuje výnimky svedomia zo zákonov o zneužívaní a zanedbávaní detí.
– Súvisí popularita alternatívnej medicíny s blahobytom? Napríklad, keď si ľudia v rozvojových krajinách nemôžu dovoliť premýšľať nad účinkami potravín, výživovými doplnkami alebo či prijmú vakcináciu.
Spoločnosti žijúce v blahobyte sú založené na technológiách. Myslím si, že obľuba alternatívnej medicíny je v takých spoločnostiach založená skôr na tom, že je to “prirodzenejšie”. Alternatívna medicína je však multimiliardovým priemyslom. Tieto výrobky neprodukujú hipíci na úpätí hôr. Vyrábajú ich veľké farmaceutické spoločnosti.

Množstvo štúdií dokázalo, že vakcíny autizmus nespôsobujú. Napriek tomu si veľa ľudí túto teóriu osvojilo. A to aj vďaka celebritám ako Jenny McCarthy a ľuďom, ktorí nemajú žiadnu lekársku alebo vedeckú minulosť. Prečo?

Offit: Po prvé, teória o tom, že vakcíny spôsobujú autizmus nevymizne dovtedy, kým sa nezistí, čo autizmus spôsobuje, alebo kým sa na autizmus nevynájde liek. Prečo aspoň niektorí ľudia počúvajú takých ako Jenny McCarthy je rovnaké, ako dôvod, prečo firmy používajú celebrity na podporu predaja. Vidíte ich na obrazovke, myslíte si, že ich poznáte, súhlasíte s nimi. Jenny McCarthy je zábavná, optimistická, drzá a chce aby mocní hovorili pravdu. Takže jej na určitej úrovni dôverujete.

Čo teda hovoríte rodičom, ktorí majú pochybnosti pri očkovaní svojich detí, ktorí sa boja toho, že im vakcíny spôsobia autizmus?

Offit: Je rozumné položiť si nasledujúcu otázku: “Moje dieťa bolo v poriadku, dostalo vakcínu, už nie je v poriadku. Môže za to vakcína?” Dobrá správa je, že sa na tú otázku sa dá odpovedať. Je to vedecká otázka, ktorá sa dá zodpovedať vedecky. Pozriete sa na veľkú skupinu detí, ktoré dostali alebo nedostali vakcínu, musíte si byť istí, že sú si tieto dve skupiny podobné vo všetkých ostatných aspektoch, aby ste mohli izolovať účinok jedinej veci – v tomto prípade MMR vakcíny. Tento pokus bol opakovaný znovu a znovu. Na rôznych kontinentoch, rôznymi výskumníkmi a výsledky boli veľmi jasné, konzistentné a reprodukovateľné: MMR autizmus nespôsobuje.

Zaplatili ste osobnú daň za to, že ste sa vyjadrovali, zvlášť o pozitívnych účinkoch vakcín. Odrádza vás to niekedy?

Offit: Dostávam dosť nenávistnej pošty. Vec, ktorá ma odrádza, je to, že si väčšina ľudí mylne myslí, že pozná moje motívy. Mojou motiváciou je to, že pracujem v nemocnici, kam chodia deti s preventabilnými ochoreniami, na ktoré niekedy aj zomrú. To je obraz, ktorý mám v hlave, keď sa staviam proti antivakcinačným silám. Mnohí odporcovia očkovania účelovo vypúšťajú nesprávne informácie, ktoré spôsobujú, že rodičia robia nesprávne rozhodnutia. Tie potom zraňujú ich deti. Som spolu-vynálezcom vakcíny RotaTeq. 25 rokov som pracoval na niečom, čo denne zachraňuje stovky životov. Mal som to šťastie, že som pracoval v tíme ktorý vyrobil vakcínu, z ktorej mám finančný zisk, no to mojou motiváciou nikdy nebolo. Viem, prečo robím, čo robím. Choďte sa pozrieť do nemocnice na dieťa, ktoré umrie na chorobe ktorej ste mohli zabrániť. Zmení vás to.

Zdroj: https://www.facebook.com/bezpecne.ockovanie

Leave a Reply