Zmeny v liekoch sú zlou správou

prevziaťVo svetle informácií o množstve financií vo výške takmer tretiny celého rozpočtu zdravotníctva, ktoré Slovensko každoročne vynakladá na liekovú terapiu, je jasné, že najväčšie zisky si opäť pripíšu výrobcovia a distribútori liekov. A preto ide aj o živnú pôdu pre zhoršenie rozpočtu slovenského zdravotníctva.

Predpoklad pre tiché dohody medzi farma-firmami a lekárňami pri poskytovaní zliav totiž významne zhoršuje transparentnosť celého slovenského liekového trhu a vytvára priestor pre ďalšie straty zdravotníckeho rozpočtu. Rozporuplná je tiež zmena referencovania cien liekov, ktorá taktiež nepovedie k ich poklesu.Na druhej strane enormne vysoká preskripcia a spotreba liekov na Slovensku, ktorá je najsilnejším činiteľom ovplyvňujúcim objem peňazí na úhradu farmakologickej liečby, zostala na periférii záujmu navrhovateľa novely.MZ SR naďalej neberie do úvahy fakt, že množstvo peňazí vynakladaných na lieky závisí najmä od toho, koľko liekov lekár predpíše a koľko si ich pacient v lekárni prevezme. Čistá generická preskripcia, ktorá ako jediná môže v tejto situácii viesť k zníženiu motivácie lekárov predpisovať obrovské množstvá liekov, naďalej v zákone či. 362/2011 ostáva paralyzovaná vetičkou o možnosti lekára napísať na recept i obchodný názov lieku.

Smer-SD ako majoritná strana v NR SR takto presadila legislatívu, ktorá v otázke liekovej politiky Slovenska bude mať negatívne dopady na financie, transparentnosť a predovšetkým na zdravie obyvateľstva.

 
MUDr. Branislav Sepeši, radiačný onkológ a predseda OZ Fórum nezávislých názorov

Leave a Reply